فرسودگی شبکه برق؛ بهانه جدید خاموشی‌های اخیر

سخنگوی صنعت برق گفت: مصرف برق در زمان اوج بار ۲۰ درصد افزایش یافته که این رقم در ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

اقتصاد ما: هنوز فصل گرمای تابستان فرا نرسیده خاموشی های پراکنده در گوشه کنار کشور شروع شده و طی چند روز گذشته قطعی برق چند ساعته مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده. این درحالی است که اردکانیان، وزیر نیرو هفته گذشته در مصاحبه ای اعلام کرده بود امسال با برنامه ریزی های وزارت نیرو قطعی برق در سراسر کشور نخواهیم داشت!

حالا بعد از قطعی های مکرر برق، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه میزان مصرف برق در زمان اوج بار به ۵۳ هزارو ۶۶۰ مگاوات رسیده است، در خصوص دلیل بروز خاموشی‌های پراکنده می گوید: خاموشی‌های پراکنده به دلیل فرسودگی شبکه برق و پرشدگی ترانسفورماتورها است که با بازیابی‌هایی که انجام خواهد شد در روزهای آینده مشکل برطرف می‌شود.

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر نحوه درست مصرف برق ادامه داد: با مدیریت مصرف می‌توان مانع از بروز مشکل در تولید و انتقال برق شد.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه شرکت توانیر برنامه‌های مدیریت مصرف خود را بطور جدی از ابتدای خرداد شروع می‌شود افزود: نیروگاه‌های بزرگ کشور که در تعمیرات قرار داشتند هم اکنون آماده خدمات دهی در زمان اوج مصرف هستند و به زودی به مدار بهره برداری وارد خواهند شد.

وی گفت: با توجه به کاهش بارندگی‌ها امسال در تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی با کمبود مواجه هستیم که این موضوع بر صرفه جویی تاکید می‌کند.

رجبی مشهدی با اشاره به رشد ۲۳ درصدی مصرف برق در صنایع بزرگ گفت: یکی از مشکلات فعلی فعالیت رمزارزهای غیر مجاز هستند که هم اکنون رقمی معادل ۱۵۰۰ مگاوات مصرف برق دارند و این عدد بسیار بزرگ است که به همین دلیل از مردم در خواست می‌کنیم که در شناسایی این مراکز به شرکت توانیر کمک کنند.
وی افزود: مقابله با رمز ارزهای غیر مجاز به تامین برق پایدار کمک می‌کند که در این راستا تا ۲۰ میلیون تومان به معرفی کنندگان مراکز غیر مجاز، جایزه داده می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.