پیشرفتهای خوبی در مذاکرات وین حاصل شده است|کشورهای عربی نباید نقشی در مذاکرات داشته باشند

«رابرت اسمیت» معتقد است پیشرفتهای خوبی در مذاکرات وین حاصل شده است و کشورهای عربی نباید در این مذاکرات نقشی داشته باشند.

در هفته‌های اخیر پنج دور مذاکره هسته‌ای بین ایران و امضاکنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ انجام شده و هدف این مذاکرات، احیای توافق یادشده است. سال ۲۰۱۸ آمریکا از این توافق خارج شد و ترامپ تحریم‌های فراگیر علیه ایران اعمال کرد تا این کشور را به مذاکره بر سر توافقی جدید که از دید او توافقی بهتر و فراگیر است، وادار کند. سیاست اعمال فشار حداکثری بر ایران شکست خورد و ایران در واکنش به تحریم‌های یادشده بر فعالیت‌های هسته‌ای خود افزوده است.

مذاکرات وین تاکنون پیشرفت‌هایی داشته و قرار است دور ششم مذاکرات این هفته انجام شود. دیپلمات‌های اروپایی معتقدند در این دور، توافق حاصل خواهد شد؛ اما واقعیت این است که درباره بسیاری از مسائل حساس هنوز توافق نشده است. وضعیت سانتریفیوژهای پیشرفته ایران، رفتار ایران در منطقه و برنامه موشکی تهران جزو مهم‌ترین مسائل باقی‌مانده هستند.
در این راستا خبرنگار «اقتصاد ما» گفتگویی با «رابرت اسمیت» استاد دانشگاه سانفرانسیسکو امریکا انجام داده که در ادامه می آید.

پیشرفت خوبی در گفتگوها حاصل شده است و هیئت ها برای رایزنی ها و دستورالعمل های نهایی در حال بازگشت به مقرهای خود هستند. این احتمال وجود دارد که تعادل یا همگام سازی لغو تحریم ها و راستی آزمایی از آخرین مواردی باشد که باید حل شود.

خیر زیرا ایران به طور صریح اعلام نموده تعهداتی بیشتر را نمی پذیرد و واشنگتن این مهم را به خوبی می داند.

موضع ایران در ارتباط ندادن برجام با سایر موضوعات روشن و قابل درک است اما دستیابی به هرگونه توافق بدون بحث در مورد سایر مسائل از جمله مسائل موشکی ایران، انعقاد قرارداد در واشنگتن را دشوار خواهد کرد که در هر صورت دشوار خواهد بود.

فکر نمی کنم کشورهای عربی در مذاکرات وین شانس زیادی داشته باشند و این اظهارات رئیس پارلمان عربی فقط لفاظی بوده و ارزش چندانی ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.